pasek2019

Film w szkole. Narzędzia i wiedza

heading-image-action16 lutego w naszej placówce odbyły się interesujące warsztaty z edukacji filmowej, które poprowadził dr Robert Pruszczyński z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.
Podczas zajęć nauczyciele dowiedzieli się, jak skutecznie zainspirować uczniów i wykorzystać film w edukacji oraz działaniach pozaszkolnych.

Film jako narzędzie dydaktyczne może być jednym z elementów nauczania literatury czybyć punktem wyjścia i płaszczyzną dyskusji na wieletematów. Film może być też autonomicznym przedmiotem nauczania lub jednym z elementów nauczania różnych przedmiotów, tak naprawdę wszystkich. Doskonale się sprawdza w realizacji szkolnych programów wychowawczo-profilaktycznych oraz w edukacji międzykulturowej i regionalnej. Specjaliści doceniają film jako narzędzie psychoedukacyjne.
W trakcie warsztatów uczestnicy obejrzeli fragmenty filmów, pracowali w grupach, usłyszeli o innych narzędziach, jak np. Kahoot, które umożliwia interaktywne tworzenie quizów i ankiet. Z zainteresowaniem wysłuchali zasad tworzenia filmu komórkowego, który nie powinien być dłuższy, niż pięć minut, a telefon koniecznie zamocowany na statywie. Poruszono także kwestię praw i licencji w kontekście możliwości wykorzystywania materiałów filmowych w edukacji.

Jak „nakręcić” uczniów na sztukę filmową? Na przykład wspólnie zorganizować filmowy projekt edukacyjny oddając większość zadań w ręce uczniów i kładąc nacisk na ich samodzielną pracę. Może to być m.in.:
• przygotowanie festiwalu filmów dokumentalnych
• organizacja konkursu z wiedzy o filmie
• pokaz filmów – np. z PRL-u
• praca nad własnymi animacjami podczas warsztatów
• pisanie filmowego bloga

W planowaniu swoich działań, szkoły mogą skorzystać z pomocy merytorycznej i metodologicznej w ramach projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!” realizowanego przez Filmotekę Narodową i CEO, jak również z ciekawych benefitów wynikających z tej współpracy - szczegóły udziału na http://filmotekaszkolna.pl/akcja
Warto wiedzieć, że film uczy świata, wychowuje i inspiruje młodych ludzi do własnej twórczości. Warto też wiedzieć, że do rozwoju światowej kinematografii przyczyniło się wielu Polaków, którzy stworzyli w Hollywood przemysł filmowy, pozostawiając po sobie wielkie wytwórnie filmowe czy superprodukcje wszech czasów.

FILM W SZKOLE
http://www.akademiapolskiegofilmu.pl/
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
Filmowe ABC, Jak nakręcić film?- YouTube Filmoteki Szkolnej