pasek2019

Żonkile

wwwzon19 kwietnia przypada 76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz siódmy zaprasza szkoły i biblioteki z całej Polski do udziału w społeczno-edukacyjnej akcji upamiętniającej największy zryw Żydów w czasie II wojny światowej.
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznicę powstania składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Dlatego żonkile stały się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. 

„Dziś dziesiąty dzień, który przeżywamy w bunkrze. 10 dni walki z naszym najkrwawszym wrogiem, który zamierza nas całkowicie zniszczyć. Ten sam rozpoczął granatami i kończy paleniem domów. My mamy wytrwałość i mamy nadzieję, że przetrwamy. Walczymy o sprawiedliwość i o prawo do życia”- pisała ukrywająca się w bunkrze przy ul. Miłej kobieta. 16 maja 1943 roku o 20.15 zburzono warszawską synagogę, getto przestało istnieć…

Historię powstania można zgłębiać m.in. za pomocą multi-platformy „Żydowska Warszawa”, gdzie znajdują się informacje o pochodzeniu żonkili oraz szczegółowy opis wydarzeń z 1943 roku. Wśród pakietu materiałów znajdziemy także linki do filmu edukacyjnego „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” wraz ze scenariuszami lekcji, plakatami i materiałami graficznymi. Starajmy się utrwalać pamięć o żydowskich powstańcach w różny sposób.

Tegoroczna akcja Żonkile jest szczególnie ważna z uwagi na 100.rocznicę urodzin i 10.rocznicę śmierci Marka Edelmana. W 2019 roku przypada również 75.rocznica śmierci Emanuela Ringelbluma - twórcy Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego.
http://warsze.polin.pl/pl/przeszlosc/wojna/powstanie
http://www.jhi.pl/edukacja/uczniowie
http://dialog.org.pl/szkola-dialogu/pl/